Dronning mot tårn - sluttspill
chess-team-viking-swe.blogspot.com
På bildet over ser vi Dan Cramling. Han spiller for tiden på det svenske seniorlaget (+ 50) i EM for seniorlag.
Det er Bernt Nordby som har tipset meg om dette.
I går (tirsdag 27.06) møtte svenske Dan serberen Milan Bozic. Det ble et noe spesielt sluttspill, for å si det mildt. Dan satt igjen med dronning, mens motstanderen hadde tårn (for øvrig kun konger på brettet).
Og da er det slett ikke lett å vinne. så den som evt har tårn trenger absolutt ikke å gi seg. Den som har dronningen skal egentlig vinne, men det er langt i fra enkelt.
Men, Dan klarte det. Med bare 3 minutter igjen på klokken presset svensken sin serbiske motstander til å gi opp, i det 107. trekket !
Da så stillingen slik ut:
Det er sort i trekket, men det er ikke lenger noe han kan gjøre. Dermed gir han labb, og det blir blå-gult helpoeng.
Men som nevnt, lett er det ikke.....
... og her er hele partiet, 62 halvtrekk etter at den siste bonden falt.
Hilsen Helge Jansson