Broa

 

  • Bilderesultat for krÃ¥kerøybrua

 Foto: Vidar Stene

Fredrikstad er en by hvor mye skjer.

Det som skjedde i går (lørdag 19. august) var at Kråkerøyabrua (den gamle) gikk opp .....

Og dermed var et viktig internasjonalt sykkel-løp ødelagt. 

Altså, fullstendig skandale.

 

 

 

 

I sjakk hender det også at broa "går opp". Men da ment på en positiv måte. Og da skjønner sikkert flere hva jeg tenker på; nemlig Lucena-stillingen.

Lucena er en av de viktigste posisjonene i sluttspillteorien. I sin rendyrkede form består den av at én part har et tårn og en bonde, mens den andre parten har kun et tårn.

Dette er en helt grunnleggende stilling i tårnsluttspill. Dersom den parten som har bonden i tillegg til tårnet kan oppnå denne stillingen, da kan han tvinge frem seieren. Det gjør han ved å "bygge bro".

Stillingen er oppkalt etter spanjolen Luis Ramirez Lucena.

I stillingen over er hvit i trekket. Klarer du å finne trekkene fram til sikker seier ? Det er selvsagt lett dersom du slår opp i en bok eller benytter nettet. Men klarer du det uten hjelpemidler?