Forfall/Termin

rolf.livendahl-at- gmail.com 
sms 97687051 for forfall

Husk fremmøte kl 1830.

 

 

Godt miljø

 

maikenelise.blogg.no

Jeg har vært så heldig å få låne et av norsk sjakks hovedverk. Jeg har lånt det av Hans Stabbetorp. (Jeg burde selvfølgelig hatt et selv, med skam å melde, men slik er nå det).

Det dreier seg selvfølgelig om boka Norske Sjakktrekk av Øystein Brekke. Altså boka som ble utgitt i forbindelse med 100-årsjubiléet til Norges Sjakkforbund i 2014.

Forbundet ble følgelig stiftet i 1914, nærmere bestemt på et møte i Christiania Schakselskabs lokaler på Athenæum på Wessels plass, like bak Stortinget med adresse Akersgaten 18. Blant stifterne var Fredriksstad Schakselskab, sammen med flere andre norske klubber.

Det er slett ikke meningen å gå igjennom hele boka her. Men jeg merker meg det som er skrevet på side 282, hvor forfatteren reflekterer litt over norsk sjakk i 2014 og videre. Her skriver Brekke blant annet:

Enkelte klubber har lyktes med mye og har en god miks av barn, ungdommer og voksne i ulike aldere. Vi tar sjansen og nevner Nordstrand i Oslo, Moss, Stavanger, Tormsø og Alta som eksempler. Andre klubber igjen har riktignok en høy gjennomsnittsalder, men også godt frammøte og miljø, med Fredriksstad Schakselskap som et naturlig eksempel.

Det siste tar vi selvfølgelig til oss. Det har riktignok vært noen krusninger i vannet de siste par årene, men jeg tror ikke at det rokker ved hovedkonklusjonen.

Med denne oppmuntringen fortsetter vi inn i 2018; året hvor FSS kan feire 115-års jubileum.

Terminliste

November 2026
M T O T F L S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30