Forfall/Termin

rolf.livendahl-at- gmail.com 
sms 97687051 for forfall

Husk fremmøte kl 1830.

 

 

J'adoube

 

schach-bremen.de

J'adoube er som kjent et uttrykk som benyttes i sjakk for å meddele motstanderen at man ønsker å rette på en brikke som står skjevt i ruten, men som man ikke nødvendigvis har til hensikt å flytte i neste trekk.

Men hva kommer egentlig uttrykket av? Vel, det er åpenbart fransk - Je adoube, som altså trekkes sammen til J'adoube.

For å finne ut resten lener jeg meg til min etymologiske venn, Yann de Caprona (utgiver av det imponerende verket Norsk etymologisk ordbok. Han meddeler:

Det er et fransk uttrykk som egentlig betyr "jeg slår til ridder", noe en fyrste gjorde ved å legge sitt sverd på begge skuldrer til den personen som skulle opphøyes i ridderstanden.

Verbet adouber er av usikker opprinnelse, kanskje avledet av frankisk dubban - "slå, banke".

Den jugoslaviske stormesteren Milan Matulovic fikk kallenavnet "J'adoubovic" fordi han i en turnering hadde prøvd å benytte regelen til å få gjort om et svakt trekk.

Det påstås forøvrig at det skjedde flere ganger, bl.a. mot Bobby Fischer.

 

 

Terminliste

November 2026
M T O T F L S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30