Sjakkmysterier
- Kategori: Annet
- Skrevet av Helge Jansson

Noen av våre lesere synes kanskje at oppgavene med matt i tre trekk er for lette (alltid en sjakk i første trekket). Her er en annen type oppgave kalt retrograd analyse. En stilling på brettet skal analyseres. Finn fram din indre Sherlock Holmes. Hvilke trekk har ført fram til den aktuelle stillingen?
Oppgaven presentert nedenfor, er hentet fra en artig bok jeg nylig har anskaffet: "The Chess Mysteries of the Arabian Knights". Boka er en samling av 50 sjakkproblemer innen sjangeren retrograd analyse. Alle oppgavene er rammet inn av en prosafortelling med modell hentet fra tusen og en natt og arabiske netter - fascinerende.
Hvit er i trekket. Spørsmålet som skal besvares: Har det vært en offisersforvandling i dette partiet, og i så fall hvilken?






